חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בניין אמפייר סטייט בילדינג

Empire State Building

20 W 34th St., New York, NY 10001

קצת על בניין אמפייר סטייט בילדינג

בניין האמפייר סטייט הוא מגדל מגורים ומסחר הכולל משרדים, חנויות ומסעדות הנמצא במרכז העיר ניו יורק, בשדרה החמישית בין הרחובות 33-34. הבניין נבנה בשנת 1931 וגובהו 443 מטרים עם 102 קומות, הבניין מעוצב בסגנון הארט דקו, תוכנן על ידי הארכיטקט וויליאם לאמב.

בזמן בנייתו היה הבניין הגבוה ביותר בעולם והחזיק את בשיא הזה עד לשנת 1970, אז הושלמה בניית מגדלי התאומים בעיר. עד היום המגדל נמנה ברשימת המגדלים הגבוהים בעולם, לאחר קריסת מגדלי התאומים בפיגוע הנורא, חזר האמפייר סטייט בילדינג להיות הגבוה ביותר מבין גורדי השחקים בניו יורק. אין ספק שהאמפייר סטייט בילדינג הוא אחד ממגדלים המפורסמים בעיר והוא משמש כסמל מובהק לעיר ואף לארצות הברית כולה.

העובדה שהמגדל נבנה כבר בשנת 1931 ועדין הוא נחשב לאחד מהמגדלים הגבוהים בעיר (השביעי בגובהו, נכון ל2023) הוא נתון מטורף שממחיש כמה בניית המגדל היתה פורצת דרך ומשמעותית.

מאז שנות ה-90, האמפייר סטייט בילדיניג הפך לכוכב קולנוע ומופיע בסרטים רבים כשהבולט מבינהם הוא "קינג קונג". בשנת 1994, הבניין עבר תהליך שיפוץ ושיפור בסכום כולל של 550 מיליון דולר כדי להתאים אותו לסטנדרטים של המאה ה-21. בשנת 2007, הבניין נכנס לרשימת המורשת העולמית של אונסק"ו.

את הבניין אתם תזהו ותראו כמעט מכל פינת רחוב באזור ואני מבטיחה לכם, שגם בפעם העשרים שתראו אותו, עדיין תתרגשו 🙂

האמפייר סטייט בילדיניג מואר במגוון צבעים לאורך השנה

לאורך השנים, 30 הקומות העליונות של הבנין מוארות בצבעים שונים, הצבעים האלו בדרך כלל מסמלים אירוע חשוב בארצות הברית ובעולם, לדוגמא, מדיי חודש יולי, חודש העצמאות של ארה"ב הבנין מואר בצבעי הדגל, בוולנטיינ'ס דיי באדום, בימים הסמוכים למצעד הגאווה בעיר, המגדל מאיר בצבעי דגל הגאווה, ובחנוכה הוא מאיר שמונה ימים בצבעים כחול ולבן כמו כן, לעיתים קרובות כאשר יש אירוע משמעותי בעולם, הבניין מאיר בצבעים שונים, כך לדוגמא מדיי שנה ביום העצמאות המגדל מואר בצבעי דגל ישראל, כחול ולבן או בעת שריפתה של קטדרלת נוטרדאםבצרפת, המגדל הואר בצבעי דגל צרפת.

Empire State Building

התצפית מהאמפייר סטייט בילדינג

הכניסה לאמפייר סטייט בילדינג וטיפוס לקומות התצפית שבקצה הבניין, הם אחת האטרקציות המבוקשות ביותר בניו יורק, אחד מסמליה של ניו יורק. מבקרים רבים מטפסים כדי לראות את הנוף המרשים של ניו יורק.

בקומה ה-86 וה-102 של מגדל האמפייר סטייט בילדינג יש 2 נמצאת תצפיות שונות, אך דווקא זו שבקומה 86 היא הפופולארית והמוכרת יותר (והיא גם הרבה יות זולה).

התצפית שבקומה 86 מספקת נוף פנורמי, ב-360 מעלות למנהטן וכן מוזיאון על אופן בניית המגדל, שנחשב לפורץ דרך בשעת הקמתו ובנייתו.

התצפית מספקת נוף מרהיב על האזור כולו והיא מהעתיקות ביותר בעיר, למעשה, לאחר קריסת מגדלי התאומים ועד להשלמת בניית גורד השחקים מגדל החירות שקם במקומם של מגדלי התאומים, היא נחשבה לאחת מנקודות התצפית המובילות בעיר.

כמובן שכמו שאר האטרקציות בעיר, מומלץ להזמין כרטיסים מראש כדי לדלג על התורים הארוכים וגם להבטיח כניסה לתצפית בשעה הרצויה (שעות הזריחה והשקיעה הן העמוסות ביותר, אך גם בצהריים התור יכול להיות ארוך מאוד ולקחת 15 דקות לפחות)

שימו לב, בקומה ה-86 נמצא מוזיאון קטן על המגדל ובנייתו יחד עם מרפסת 360 מעלות שמקיפה את כל הקומה (ניתן לראות את זה בסרטון למטה בבירור), קומה ה-102סגורה, ללא מרפסת שניתן לצאת אליה, בקומה זו תמצאו חלונות שקופים ענקיים המקיפים את כל הקירות החיצוניים. (אם אתם מחפשים תצפית מקורה לימי החורף אתם יכולים לשקול את זו שבמגדל החירות)

התורים בקופות הכרטיסים ארוכים ויכולים להימשך למעלה משעה, לכן חשוב לקנות כרטיסים מראש כדי לחסוך זמן יקר בטיול שלכם.

תוכלו לרכוש כרטיסים לשתי התצפיות כאן, שימו לב שהתצפית בקומה 102 היא יקרה באופן משמעותי (ומוגזם, מאוד!) ולחלוטין ניתן להסתפק בתצפית של קומה 86 בלבד.

שימו לב, אם בכל מקרה תרצו להעלות לקומה ה102, תוכלו לשלם במקום תוספת של כ-20$ ולהעלות למעלה.

האמפייר סטייט בילדינג פתוח בכל ימות השבוע, שעות פעילות בין השעות 08:00 – 02:00.

 

מה צריך לדעת לפני שמגיעים לבניין אמפייר סטייט בילדינג?

33rd Street במרחק 300 מטר

בגלל שמדובר בגורד שחקים, הצפייה בבניין מהרחוב היא בחינם אך התצפית שיש בבניין בתשלום.

אגב, התצפית הזו נכללת בכרטיס all in one המפורסם של ניו יורק.

אל תחמיצו ביקור באמפייר סטייט בילדינג, זאת התצפית הטובה ביותר בעיר, אבל התורים למעליות ארוכים מאוד. כדאי שתגיעו עם הרבה סבלנות, לכל מי שלא אוהב לחכות בתור תוכלו לקנות כרטיסים עוקפי תור וכך לא תמתינו.
עוד זמן מומלץ לביקור באמפייר סטייט בילדינג הוא הערב. הנוף בחושך מהמם ומיוחד ביופיו.

בניין אמפייר סטייט חזית הבניין
בניין אמפייר סטייט מקרוב
אמפייר סטייט בילדינג

אטרקציות נוספות באזור

היכל הופעות ספורט ותרבות המפורסם ביותר בעולם
חנות הכולבו המפורסמת בניו יורק
אחת הכיכרות המפורסמות בעיר, מקום מצוין לשופינג איכותי.